9 KPP 1990

Hasło pielgrzymki zawierało się w prośbie: "Maryjo, okaż się nam Matką".

W czasie pielgrzymki modlono się w intencji III Synodu Kieleckiego, o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego oraz o szczęśliwy przyjazd Ojca Świętego do Polski.

Dwie kolumny marszowe zdążające z różnych rejonów diecezji połączyły się w jedną całość w Mstowie, gdzie sprawowano Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.Trasy kolumny wiślickiej i olkuskiej pozostały niezmienione. Do kolumny południowej pielgrzymki - olkuskiej - dołączyła dodatkowa grupa z Proszowic.

Pielgrzymi zostali tym razem wpuszczeni na plac przy kościele franciszkanów w Chęcinach, gdzie sprawowano Mszę Świętą. Natomiast już po pielgrzymce, jesienią 1990 roku, decyzją sądu franciszkanie odzyskali swoją własność. Od tego czasu ielgrzymka kielecka corocznie zatrzymuje się w odnowionym kościele, by dziękować Bogu za wróconą wolność i świątynię.

W pielgrzymce udział wzięło 7 tys. wiernych w 20 grupach. Obniżyła się ilość księży i klerykówidących z pątnikami. Na uwagę zasługuje fakt, że odkąd zniknęły hasła polityczne, pielgrzymka zyskała na głębi religijnej, stała się bardziej spokojna i rozmodlona.

 

 (ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s. 44.)

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach

Jeśli masz pytania lub pomysły, albo chciałbyś dostarczyć nam historyczne materiały, zjęcia itp. po prostu do nas napisz

Email
pielgrzymka.kielce@gmail.com

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
178 0.090255975723267