8 KPP 1989

Pielgrzymi szli na Jasną Górę po to, aby swój trud - za wstawiennictwem Matki Bożej - ofiarować Bogu na chwałę, by podziękować za opiekę nad Kościołem i Ojczyzną, przeprosić za grzechy i zaniedbania oraz prosić o potrzebne łaski dla wszystkich. 

Hasło pielgrzymki pokrywało się z synodalnym, tzn. "Jesteśmy Kościołem". Praktyki religijne miały pobudzić do większej odpowiedzialności za Kościół i odczytania swoich zadań w budowaniu Kościoła diecezjalnego i powszechnego. Pomocą do rozważań stała się adhortacja papieska "Christifideles laici"

W zachęcie skierowanej przed pielgrzymką bp S. Szymecki pisał do wiernych m.in.: 

"Zapewne też w klimacie pielgrzymki przemyślicie podstawowe pytania odnoszące się do Was samych oraz znajdziecie - zwłaszcza Wy młodzi - swoją drogę życia, swoje powołanie. Być może wśród tych dróg stanie przed Wami droga do kapłaństwa, czy życia zakonnego. Podejmijcie odważnie Boże wezwanie".

W pielgrzymce wzięło udział 6 tys. pątników podzielonych na 20 grup. Pątnicy idący od Wiślicy w roku 1989 podzielili się na trasie Kielce - Wierna na dwie kolumny. Pierwsza poszła przez Chęciny, gdzie na placu przed kościołem franciszkańskim (zamienionym w restaurację) kierownik pielgrzymki ks. Marian Janus odprawił Mszę Świętą. Pielgrzymi nie mogli wejść na plac przy klasztorze, gdyż dyrekcja przedsiębiorstwa "Łysogóry" zarządzająca restauracją nakazała zamknąć wszystkie bramy wejściowe. Modlono się i śpiewano pieśń "Boże coś Polskę". Inspiracją do tego podziału trasy było pragnienie duchowego włączenia się pielgrzymki w działania mające na celu odzyskanie budynku kościoła franciszkanów.

Druga grupa przeszła tradycyjną trasą przez Piekoszów do Gnieździsk. Natomiast grupa olkuska pod nowym przewodnictwem ks. Henryka Januchty poszła trasą z ubiegłego roku.

"Piesza Pielgrzymka Kielecka przeżywana w duchu wiary i pokuty przemienia życie wielu, umacnia na drodze dobrai formuje świadków Chrystusa i Ewangelii. Ubogaca nasz Kościół" - tak scharakteryzował owoce pielgrzymki bp S. Szymecki.

 

 (ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s. 40.)

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach

Jeśli masz pytania lub pomysły, albo chciałbyś dostarczyć nam historyczne materiały, zjęcia itp. po prostu do nas napisz

Email
pielgrzymka.kielce@gmail.com

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
178 0.094689130783081