10 KPP 1991

Jubileuszowa X pielgrzymka miała wyjątkowy charakter, ponieważ zdążała do Częstochowy na VI Światowy Dzień Młodzieży. Diecezja dziękowała na pątniczym szlaku za pobyt papieża na Ziemi Świętokrzyskiej i modliła się, aby słowa o Dekalogu wygłoszone przez papieża zakorzeniły się mocno w sercach i zostały zrealizowane. Idąc na spotkanie z Ojcem Świętym pątnicy uświadamiali sobie, co papież powiedział na lotnisku w Masłowie, gdy nazwał siebie przewodnikiem po tajemnicach krzyża. Szczególnie polecano w modlitwach sprawy Ojczyzny potrzebującej pomocy Bożej na progu nowego czasu. Wyraził te intencje pielgrzymki ordynariusz diecezjalny w zaproszeniu skierowanym do wiernych: 

"Młodzi idącypieszo do Częstochowy, będą chcieli ponownie podkreślić, że budowaia przyszłości nie można dokonać inaczej, jak tylko na chrześcijańskich zasadach i wartościach: na wierze i miłości, z poczuciem odpowiedzialności za naród i Kościół".

W jubileuszowej pielgrzymce nie wziął udziału bp M. Jaworski, ponieważ zachorował i przez miesiąc przebywał w szpitalu. Modlono się o jego zdrowie, a on ofiarował za łodzież swoje cierpienie i ból z tego powodu, że nie może być w pielgrzymce.

Osobliwością tej pielgrzymki było m.in. to, że kolumny: kielecka i olkuska połączyły się w Rudnikach - miejscowości położonej 7 km za Mstowem i tu oczekiwały jeden dzień na wejście do Częstochowy. Na Jasną Górę wchodzili 14 sierpnia, a nie jak było w zwyczaju 13 sierpnia, ze względu na odbywający się Światowy Dzień Młodzieży.

Hasłem pielgrzymki były słowa: "W krzyżu miłości nauka".

 

 
 (ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s. 47.)

 

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach

Jeśli masz pytania lub pomysły, albo chciałbyś dostarczyć nam historyczne materiały, zjęcia itp. po prostu do nas napisz

Email
pielgrzymka.kielce@gmail.com

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
178 0.095147132873535