1 KPP 1982

Pierwsza pielgrzymka

 

Początki Pieszej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej sięgają roku 1982, kiedy to nowo mianowany kielecki biskup Stanisław Szymecki polecił kilku księżom zorganizowanie pielgrzymki diecezjalnej. Do realizacji tego zadania włączył się m. In. Biskup pomocniczy Mieczysław Jaworski. Po pierwszym spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 6 maja 1982 roku księża wyruszyli, aby ustalić trasę przejścia pielgrzymki. Przyznać należy, że sama idea pielgrzymowania nie była dotąd zupełnie obca wiernym ziemi świętokrzyskiej, gdyż kilkaset osób, zwłaszcza młodzież i księża, przez wiele lat uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Warszawskiej na Jasną Górę.

 

Jako miejsce wyjścia diecezjalnej pielgrzymki wybrano Wiślicę. Postanowiono również, że pątnicy będą pielgrzymować na uroczystość Wniebowzięcia Matki Najświętszej. Jednak ze względu na dużą ilość pielgrzymek wchodzących tego dnia do Częstochowy zdecydowano potem, iż pielgrzymka kielecka będzie wchodzić 13 sierpnia i na Jasnej Górze oczekiwać do 15 sierpnia na główne uroczystości.

Kierownikiem pielgrzymki został mianowany ks. Marian Janus, natomiast funkcję Ojca Duchownego sprawował wtedy ks. Benon Olejnik.

Trasa pielgrzymki kieleckiej o długości 172 km bez zmian funkcjonowała od 1982 do 1985 roku. W dniu poprzedzającym wymarsz pielgrzymi gromadzili się najpierw na Eucharystii sprawowanej w Wiślicy. Od następnego dnia obowiązywały następujące etapy pielgrzymki:

  • Etap I (7 sierpnia): Wiślica – Pińczów (26 km)
  • Etap II (8 sierpnia): Pińczów – Jędrzejów (26 km)
  • Etap III (9 sierpnia): Jędrzejów – Oksa (25 km)
  • Etap IV (10 sierpnia): Oksa – Dzierzgów (18 km)
  • Etap V (11 sierpnia): Dzierzgów – Luborcza (31 km)
  • Etap VI (12 sierpnia): Luborcza – Mstów (22 km)
  • Etap VII (13 sierpnia): Mstów – Jasna Góra (15 km)

 

Pielgrzymka kielecka wyruszyła po raz pierwszy na szlak pątniczy w konkretnych intencjach, tzn. na świętowanie Jubileuszu 600-lecia obecności Matki Bożej na Jasnej Górze, w przeddzień Jubileuszu Stulecia Diecezji Kieleckiej. Dziękowano w tej pierwszej pielgrzymce diecezjalnej za uratowanie życia Ojcu Świętemu po zamachu z 13 maja 1981 roku, za nowego ordynariusza bpa S. Szymeckiego i bpa pomocniczego Mieczysława Jaworskiego.

W pielgrzymce uczestniczyło 1753 osoby podzielonych na pięć grup, w tym wymienić należy: 25 kapłanów, 23 kleryków, 2 siostry zakonne (jedna z Zambii, a druga z Bukowna) oraz 22 pielęgniarek.

Pielgrzymka miała charakter wędrownych rekolekcji z bogatym programem różnych form dzielenia się Słowem Bożym i przemyśleniami, konferencji i dyskusji. Regulamin zabraniał w czasie drogi i postojów szczególnie palenia papierosów. Wzajemnie zwracano się do siebie po chrześcijańsku: „bracie”, „siostro”.

Na całej trasie spotkano się z wielką życzliwością ze strony duszpasterzy i wiernych.

 

(ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s.7-8.)

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach

Jeśli masz pytania lub pomysły, albo chciałbyś dostarczyć nam historyczne materiały, zjęcia itp. po prostu do nas napisz

Email
pielgrzymka.kielce@gmail.com

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
180 0.11921095848083