pierwsze kroki

Pielgrzymka to wspaniały czas – dlatego przygotuj się do niej solidnie. To czas przemiany, czas zastanowienia się nad samym sobą i sensem życia; to szukanie odpowiedzi w sprawach trudnych. Każdy przeżywa te rekolekcje indywidualnie.

A – GOTOWOŚĆ DUCHOWA

Dlatego też wcześniej przygotuj się do niej w wymiarze duchowym:

1. Skorzystaj z sakramentu pokuty i pojednania przed pielgrzymką (nie odkładaj spowiedzi na szlak pielgrzymi)

2. Zastanów się nad intencją z jaką chcesz pielgrzymować – dopiero wtedy droga nabiera sensu

3. Zabierz ze sobą Różaniec św. – Msza św. i Różaniec to stałe punkty każdego dnia;

4. Zanim wyruszysz na szlak zapoznaj się z regulaminem pielgrzymki; Pamiętaj o śpiewniku – byś mógł czynnie uczestniczyć w śpiewie grupy;

5. Jeśli Pan obdarzył cię talentem muzycznym – podziel się nim – weź instrument i wyrusz z nami;

6. Ćwicz dłonie (oklaski i gesty są mile widziane) – śpiew + choreografia = pierwszorzędny efekt wizualny;

7. Zabierz ze sobą uśmiech, dobre pomysły oraz chęć służenia pomocą innym.

B – GOTOWOŚĆ MATERIALNA

Przygotowując się do drogi zastanów się dobrze co stanowi dla ciebie niezbędny ekwipunek, a bez czego możesz się obyć.

Bagaż główny – przewożony jest przez samochód bagażowy grupowy na miejsce noclegowe. Musi być podpisany (dane osobowe, adres, grupa do której przynależysz) Stanowią go: buty (dwie pary) – wygodne i dobrze rozchodzone – NIE „NÓWKI”!!!, niewiele większe niż normalnie (gruba skarpeta + obrzęknięte stopy mogą powodować przykre dolegliwości). Polecam sandały – są przewiewne, a w razie ulewy nie kumulują wody i bilans wodny w bucie jest zerowy. Bielizna, skarpety (dobierz starannie, nie ściskające, wełniane, bawełniane lub frote); koszulki, bluzki lekkie, przewiewne, zakrywające ramiona; spodnie długie i krótkie (nie krótsze niż do kolan); ręcznik, przybory toaletowe i środki higieniczne; dres lub pidżama do spania; ciepły sweter lub kurtkę na chłodne dni; namiot – który zapewne przyda się w Mstowie; karimata + śpiwór – bez nich chłodna noc trwa dłużej.

Bagaż podręczny – mały plecak na szerokich, nie ocierających pasach. Jak najlżejszy – nosisz go na plecach przez około 10 h dziennie. Proponuję włożyć do niego: portfel, kartę pielgrzyma, śpiewnik, Różaniec św; kubek służący często jako talerz, łyżkę, nóż; kanapki (na postojach możesz zaopatrzyć się w żywność – na własny rachunek) wodę mineralną, niegazowaną; lekki płaszcz przeciwdeszczowy; karimata do siedzenia na postojach; nakrycie głowy – to podstawa – jeżeli poważnie myślisz o dotarciu do celu.

C – GOTOWOŚĆ FIZYCZNA UWAGA!!!

Jeżeli jesteś chory na choroby przewlekłe – skonsultuj chęć udziału w pielgrzymce z lekarzem prowadzącym (musi wyrazić swoją zgodę). Zabierz ze sobą i regularnie zażywaj leki, które przyjmujesz codziennie (Pamiętaj! Ambulans to nie apteka, posiada leki podstawowe, nie specjalistyczne).

Zabierz ze sobą: 2 bandaże elastyczne (10,12 cm), 3 bandaże zwykłe, gaziki jałowe, woda utleniona, calcium polfa, leki przeciwbólowe, talk do stóp (oby ci się w ogóle nie przydały)

W CZASIE DROGI: Zakładaj długie spodnie – unikniesz „asfaltówki” Zakładaj koszulki zakrywające ramiona – unikniesz poparzenia skóry (chyba, że chcesz mieć stale nad sobą „żandarmerię pielgrzymkowa”, a korzystanie z usług służby zdro-wia to twoje hobby) Zakładaj nakrycie głowy – a unikniesz krwotoku z nosa oraz udaru słonecznego Pij tylko wodę mineralną niegazowaną. Nie kupuj lodów lub dań typu „fast food” (hamburger, hot-dog) (a unikniesz tym samym przykrych sensacji żołąkowo-jelitowych)

DODATEK: Na postojach i na szlaku intensywnie działają specjalnie powołane na czas pielgrzymki służby. Ich działalność jest bezinteresowna. Uszanuj to.

Są to służby: Liturgiczna – troszczy się o oprawę liturgiczną Mszy św.

Porządkowa – dba o porządek, w grupie i na trasie – byśmy w jednym „kawałku” dotarli do celu;

Kwatermistrzowska – na ile to możliwe organizuje nam miejsca noclegowe;

Muzyczna – umila i uatrakcyjnia nam czas spędzony razem, często ujednolica tempo marszu grupy poprzez odpowiednio dobrane piosenki;

Medyczna – zabiega o twój komfort fizyczny, byś raczej w pozycji pionowej i na nogach (a nie na rękach) dotarł na Jasną Górę;

Zaopatrzenie pielgrzymki – codziennie zapewnia świeże pieczywo, napoje itp. – odpłatność indywidualna;

Sanepid – sprząta po pielgrzymach, którzy „zapomnieli” jak to się robi;

Kronikarz (sokole oko) – bacznie obserwuje i skrzętnie notuje wszystko co się dzieje wokół;

Ochrona pielgrzymki – („żandarmeria”) – troszczy się o twoją formalną przynależność do grupy i dba byś przestrzegał obowiązującego cię regulaminu pielgrzyma;

Sekretariat – w każdej grupie idą wyznaczone przez księdza przewodnika osoby, które pomagają nam w załatwieniu wszystkich spraw formalnych związanych z przynależnością do danej grupy (zapisy, wpłaty, chusty)

Niezbędnik opracowała s. Wiesia ze służby zdrowia gr. czerwono-niebieskiej