5 KPP 1986

Hasłem pielgrzymki były słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Ordynariusz diecezjalny wyjaśniał znaczenie tych słów w specjalnym orędziu do wiernych:

"Pragniemy przeżywać nawrócenie i wzywać do nawrócenia. Przeżywamy obecnie rok pokuty, rok przygotowania do Kongresu Eucharystycznego  1987 r., do uczestnictwa w wielkim spotkaniu z Chrystusem pod postacią Chleba i Wina. Będziemy modlić się w intencji Ojca Świętego, który jako pielgrzym po raz trzeci stanie na polskiej ziemi; w intencji nawrócenia Ojczyzny, aby zwyciężyła w niej prawda, pokój i miłość, aby ustąpiły bolesne plagi społeczne, które tak dobrze znamy".

W kazaniu wygłoszonym do uczestników pielgrzymki kieleckiej w stolicy diecezji bp S. Szymecki mówił o sensie przemierzania pielgrzymiego szlaku:

"Niech droga z Wiślicy na Jasną Górę, droga wielka, droga wielkich przeżyć, zbierze w sobie wszystkie inne drogi i ścieżki, tak jak strumyki i rzeki płyną z daleka do jednego morza. (...) Nasza droga, to droga z Matką, gdyż wyruszyliśmy z Wiślicy, gdzie króluje Matka Boża Łokietkowa, uśmiechnięta i dobra, Matka naszej chrześcijańskiej kolebki. A teraz idziemy ku Pani Jasnogórskiej. Tej samej Matki. Maryja wyprawia nas w drogę i oczekuje u celu, a równocześnie towarzyszy nam i nas wyprzedza".

Pielgrzymka liczyła 6,5 tys. osób zebranych w 18 grupach. Od tej pielgrzymki poszczególne grupy, zachowując swoje barwy, obierały Patrona grupy spośród świętych lub błogosławionych. Ks. Edward Nowak zorganizował pielgrzymkową grupę studencką. Ofiarnie działała służba zdrowia pod pzewodnictwem ks. Andrzeja Kalety składająca się z 10 lekarzy i 125 pielęgniarek.

W czasie tej pielgrzymki zaistniały poważne problemy ze Służbą Bezpieczeństwa, która prowadziła intensywną inwigilację na całej trasie. Chodziło w tym o dezinformację oraz szerzenie ujemnych opinii o pielgrzymach.

(ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s.29.)