13 KPP 1994

Na pielgrzymkę zapraszał "wszystkich, których stać na wyrzeczenie i pokonanie trudów związanych z wielodniowym pielgrzymowaniem", nowy ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan.

Hasłem przewodnim XIII Pieszej Pielgrzymki było zawołanie: "Jesteśmy jedną rodziną". Rodzina była tematem ogólnopolskiego i ogólnoświatowego programu duszpasterskiego na rok 1994. Ordynariusz diecezji prosił o podjęcie intencji ogólnych na pielgrzymce:

"Poniesiemy przed tron Jasnogórskiej Królowej zagrożenia i trudne problemynaszych kieleckich rodzin. Wiele rodzin uległo rozpadowi i rozbiciu, co zaowocowało samotnością osób starszych i samotnością dzieci. Wiele osób żyje w związkach małżeńskich, lecz nie mogą zawrzeć sakramentu małżeństwa, gdyż napotkali na trudności kanoniczne. (...)

Proszę uczestników pielgrzymki, aby wszystkie te trudne sprawy rodzin kieleckich i rodzin naszej Ojczyzny polecali Bogu w czasie pielgrzymowania oraz ofiarowali w tej intencji swoje umartwienia i wyrzeczenia. Miano brata i siostry w czasie pielgrzymki zjednoczy was, uczestników Bożej wędrówki, w jedną rodzinę, w której jeden okazuje drugiemu chętną i bezinteresowną pomoc".

W homilii wygłoszonej na rozpoczęcie XIII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej 5 sierpnia 1994 r. bp K. Ryczan podał cechy pielgrzyma chrześcijańskiego:

"Kim jest PIELGRZYM? Pielgrzym wyrusza w drogę z motywów religijnych, nadprzyrodzonych. Pielgrzym podejmuje post, jałmużnę i modlitwę jako formy religijnej drogi do przezwyciężania zła w sobie i w świecie. Pielgrzym zakłada cel poza sobą, nie myśli o sobie, poświęca siebie dla spraw nadprzyrodzonych, dla Boga i dla bliźniego. Poświęcenie dla pielgrzyma jest satysfakcją, jest radością, bowiem trud i cierpienie ma sens w samym Bogu, w świętości, który pielgrzymowaniem proklamuje i wyznaje(...).

Wy jesteście pielgrzymami, a każdy pielgrzym jest LISTEM pisanym samym sobą, pisanym swoim życiem. Jesteście listem pisanym nie na papierze, ale listem pisanym w czasie na kartach ludzkich serc".

(ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s. 57.)