12 KPP 1993

Zaproszenie do wiernych na pielgrzymkę wystosował jej Ojciec Duchowy a zarazem Administrator Diecezji Kieleckiej bp M. Jaworski, ponieważ dotychczasowy ordynariusz - bp S. Szymecki - został przeniesiony do Białegostoku.

Hasłem pielgrzymki były słowa: "Ja jestem Życiem" (J 14,6) nawiązujące do orędzia Jana Pawła II skierowanego do młodzieży z całego świata zebranej w Denver (VIII Światowy Dzień Młodzieży). Pątnicy mieli uświadomić sobie odpowiedzialność za dar życia Bożego w sobie i obowiązek dzielenia ię tym darem z innymi. Papież w swoim orędziu przypominał, że obdarzać życiem Bożym innych można wtedy, gdy samym jest się mocno związanym z Chrystusem. Najpełniejszą więź z Jezusem nawiązuje się przez pełne uczestnictwo w Eucharystii - ona jest źródłem życia bożego w nas; pomaga także odczytywać plany Boga względem człowieka. Z kolei to odczytywanie planów Bożych wobec nas umożliwia ewangelizację współczesnego świata. Zadaniem wszystkich ludzi wierzących, a szczególnie pielgrzymów, jest zbliżeie siebie i innych do Chrystusa który pochyla się nad każdym, aby dać mu życie i łaskę.

Pielgrzymi dziękowali Bogu za dwanaście lat posługi w diecezji kieleckiej jej ordynariusza abpa Stanisława Szymeckiego, który zapoczątkował organizację diecezjalnej pielgrzymki. W sposób szczególny pielgrzymi objęli modlitwą Ojca Świętego, który 14 i 15 sierpnia 1993 r. trwał na modlitwie z młodzieżą świata w Denver.

Uczestnicy pielgrzymki jednocześnie prosili o dobrego Pasterza, tzn. nowego ordynariusza dla diecezji kieleckiej.

(ks. J. Kubicza, ks. T.Gocel, 25 lat Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, Kielce 2007, s. 54.)

163 0.19640493392944