MATKO ŁASKI BOŻEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI

13 sierpnia 2019

Zobacz reportaż FOTO
galeria 1 (Sanktuarium Ojca Pio)
galeria 2 (Jasna Góra)
galeria 3 (Jasna Góra)

13.8.2019 (wtorek)

Mstów / Przeprośna Górka / Jasna Góra

MATKO ŁASKI BOŻEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI

„Maryja, Najświętsza Matka Boga, zawsze Dziewica, jest arcydziełem posłania Syna i Ducha Świętego w pełni czasu. Po raz pierwszy w zamyśle zbawienia, dzięki przygotowaniu przez Ducha Świętego, Ojciec znajduje Mieszkanie, w którym Jego Syn i Jego Duch mogą mieszkać wśród ludzi. W tym właśnie sensie Tradycja Kościoła często odczytywała w relacji do Maryi najpiękniejsze teksty mówiące o Mądrości: Maryja jest opiewana i przedstawiana w liturgii jako "Stolica Mądrości".
W Maryi zostają zapoczątkowane "wielkie sprawy Boże", które Duch będzie wypełniał w Chrystusie i w Kościele: Duch Święty przygotował Maryję przez swoją łaskę. Było czymś odpowiednim, aby Matka Tego, w którym "mieszka cała Pełnia: Bóstwo na sposób ciała" (Kol 2, 9), była "pełna łaski".” (KKK 721-722)

 „Nie ulega wątpliwości, że Najświętsza Panna, tak jak Chrystus, otrzymała w sposób wynoszący Ją ponad innych ludzi: dar mądrości i łaskę czynienia cudów, a także łaskę proroctwa.” (św. Tomasz z Akwinu)

 Patron dnia: Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński (1901 – 1981)

  • Urodził się w Zuzeli nad Bugiem, pogranicze Mazowsza i Podlasia.
  • Kapłaństwo: Włocławek, święcenia 1924 r., doktorat (Prawa rodziny, Kościoła i państwado szkoły) w 1929, profesor w seminarium.
  • II wojna światowa: po kampanii wrześniowej ukrywał się przed gestapo, gdyż był znany z krytykowania nazizmu; w Powstaniu Warszawskim był kapelanem zgrupowania AK „Kampinos”; po wojnie wrócił do pracy w seminarium w Włocławku.
  • Od 1946 r. biskup lubelski, święcenia przyjął na ukochanej Jasnej Górze a zawołanie biskupie to słowa „Soli Deo” („Jedynemu Bogu”). Po śmierci prymasa Hlonda przeniesiony na biskupa warszawsko – gnieźnieńskiego, prymasa Polski; później wybrany na kardynała.
  • 14 lutego 1950 r. prymas Wyszyński, jako głowa polskiego Kościoła zawarł porozumienie z władzami PRL. W zamian za potępienie wciąż walczących oddziałów partyzanckich oraz uznanie nowej granicy zachodniej uzyskał zgodę na naukę religii w szkołach i działalność KUL. Ugoda trwała krótko. Już 25 września 1953 został aresztowany. Do jesieni 1956 r. przebywał w kolejnych miejscach odosobnienia: Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim, Komańczy.
  • Podczas pobytu prymasa w Komańczy powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, pomyślanych jako odnowienie ślubów lwowskich Jana Kazimierza z czasów Potopu szwedzkiego. Ponieważ kardynał Wyszyński wciąż był więziony, tekst ślubów odczytał bp Michał Klepacz 26 sierpnia 1956 r., w obecności blisko miliona pielgrzymów, przybyłych na Jasną Górę.
    Po odzyskaniu wolności prymas, w latach 1957 – 1966 prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Nowenna zakończyła się 3 maja 1966 r. Aktem Oddania Narodu Matce Bożej za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Kardynał Wyszyński był też jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich i biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych. 
  • Przez dziesięciolecia swojej posługi prymas Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Najlepszym świadectwem szacunku, na jaki zasługuje ta niezwykła postać jest hołd, jaki oddał jej Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r.: „Nie byłoby na stolicy tego Papieża – Polaka (...) gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.”
  • Oczekujemy beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, prośmy dziś Boga w duchowej łączności ze Sługą Bożym za cały Kościół i Ojczyznę.  

Człowiek jest doskonałością świata, Duch jest doskonałością człowieka, miłość jest doskonałością ducha, caritas zaś - miłość Boża - jest doskonałością miłości

św. Franciszek Salezy

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach

Jeśli masz pytania lub pomysły, albo chciałbyś dostarczyć nam historyczne materiały, zjęcia itp. po prostu do nas napisz

Email
pielgrzymka.kielce@gmail.com

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
167 0.15064406394958