Skromność. Czystość.

Homilia 2019.08.12 – ks. Piotr Białek

12.8.2019 (poniedziałek)

Koniecpol / Mstów

Skromność. Czystość. Małżeństwo. Kapłaństwo.

„Czystość domaga się osiągnięcia panowania nad sobą, które jest pedagogią ludzkiej wolności. Alternatywa jest oczywista: albo człowiek panuje nad swoimi namiętnościami i osiąga pokój, albo pozwala zniewolić się przez nie i staje się nieszczęśliwy. Godność człowieka wymaga, aby działał ze świadomego i wolnego wyboru, to znaczy osobowo, od wewnątrz poruszony i naprowadzony, a nie pod wpływem ślepego popędu wewnętrznego lub też zgoła przymusu zewnętrznego. Taką zaś wolność zdobywa człowiek, gdy uwalniając się od wszelkiej niewoli namiętności, dąży do swojego celu drogą wolnego wyboru dobra oraz zapewnia sobie skutecznie i pilnie odpowiednie pomoce.” (KKK 2339)

„Człowiek cnotliwy i czysty formuje się dzień po dniu, podejmując liczne i dobrowolne decyzje; dlatego poznaje, miłuje i czyni dobro moralne odpowiednio do etapów swojego rozwoju. „ (św. Jan Paweł II)

Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla i Piotr (jej mąż)

św. Joanna Beretta Molla (1922-1962)

• Pochodziła z rodziny o tradycjach religijnych z Magencie pod Mediolanem.

• Działała w Akcji Katolickiej i stowarzyszeniu charytatywnym św. Wincentego a Paulo.

• Codzienna Msza św.

• Studia medyczne – pediatria i ginekologia.

• Małżeństwo z Piotrem Molla – świadkowie wierności i czułości Boga.

• W 1961 oczekiwali 4 dziecka okazało się zagrożenie śmiercią, chciano ją ratować kosztem dziecka. Nie zgodziła się na przerwanie ciąży.

• Podjęła decyzję o ofiarowaniu siebie.

• W Wielką Sobotę 1962 urodziła Joannę Emanuelę, przez 8 dni trwała jej agonia, na którą świadomie zgodziła się.

• „Jeśli w walce o nasze powołanie poniesiemy śmierć, będzie to najpiękniejszy dzień w naszym życiu.”