Dobroć. Wspaniałomyślność.

Homilia 2019.08.11 – ks. Mateusz Szostak

11.8.2019 (NIEDZIELA)

Włoszczowa / Czarnca / Koniecpol

Dobroć. Wspaniałomyślność. Namaszczenie chorych. Eucharystia.

„Istnieją bardzo konkretne znaki, pozwalające zrozumieć jak przeżywamy Eucharystię. Pierwszą wskazówką jest nasz sposób patrzenia na innych i odnoszenia się do nich.” (Franciszek pp)

Jakie jest moje podejście do ludzi, z którymi modlę się, których spotykam po Mszy św., których życie stawia na mojej drodze?

„Dlaczego jednak Bóg nie stworzył świata tak doskonałego, by żadne zło nie mogło w nim istnieć? W swojej nieskończonej mocy Bóg zawsze mógłby stworzyć coś lepszego. W swojej nieskończonej mądrości i dobroci Bóg chciał jednak w sposób wolny stworzyć świat "w drodze" do jego ostatecznej doskonałości. To stawanie się dopuszcza w zamyśle Bożym pojawianie się pewnych bytów, a zanikanie innych; dopuszcza obok tego, co najdoskonalsze, także to, co mniej doskonałe; obok budowania natury, również zniszczenia. Obok dobra fizycznego istnieje zatem także zło fizyczne tak długo, jak długo stworzenie nie osiągnie swojej doskonałości.” (KKK 310)

„Dobroć przysługuje tylko Bogu, a o dobroci ludzkiej mówimy przez pewne podobieństwo. Owoc dobroci polega na radości z praktykowania dobrych uczynków. Wspaniałomyślność jako owoc jest to przyjemność z życzliwego traktowania braków i błędów bliźnich.” ( bł. Michał Sopoćko)

Patron dnia: św. Mikołaj (270 – 345/352)

• Jedynak urodzony w bogatej rodzinie w Patras (Azja Mniejsza). Jako młodzieniec został sierotą z wielkim majątkiem.

• Od dziecka jednak odznaczał się pobożnością i wrażliwością na biedę.

• Dalsza rodzina z zawiścią obserwowała znikające z domu bogactwa. Oskarżali go o niemoralne życie, a faktycznie podrzucał pieniądze rodzinom z biednymi dziećmi, którym groziło sprzedanie w niewolę. (Z. Kossak-Szczucka) Postępował ze współczuciem i dyskrecją.

• Wybrany na biskupa Miry (obecnie Demre w Turcji) zdobył dusze wiernych nie tylko gorliwością pasterską ale także troską o ich dobra materialne.

• Najsłynniejsze chyba było, gdy ubogiemu sąsiadowi, który miał 3 córki, i z biedy chciał je posłać do pracy jako prostytutki, podrzucił złoto wystarczające, by godnie wydać je za mąż (Dante).

• Wybłagał łaskę i udowodnił niewinność trzech oficerów oskarżonych przed cesarzem Konstantynem Wielkim. (dokument „Praxis de Stratelatis”).

• Odszedł do Pana w dniu 6 grudnia, w opinii „męczennika bez przelewania krwi”, po wiekach św. Jan Paweł II nazwał go „patronem daru człowieka dla człowieka” (Bari, 1984).

• Przez wieki św. Mikołaj stał się wspomożycielem w modlitwie dla wielu w przeróżnych potrzebach, podobnie jak św. Antoni z Padwy. Obecnie przez zwyczaj naśladowania go w obyczaju mikołajkowym często zapomina się o modlitwie razem ze św. Mikołajem, a to spore zaniedbanie.

• W tradycji chrześcijańskiej dzień św. Mikołaja stał się „godnym przygotowaniem Bożego Narodzenia”, by nasze wsparcie potrzebujących było dobrym darem na powitanie rodzącego się Syna Bożego.

• W filmie„Edi”z 2002 roku w reżyserii Piotra Trzaskalskiego znajdziemy mnóstwo wzruszających, symbolicznych i oddających istotę człowieczeństwa scen. W jednej z nich tytułowy bohater sprzedaje wszystkie swoje książki po to, aby kupić model samochodu i podarować z ukrycia chłopcu, który marzył o tej zabawce. Jurek, przyjaciel Ediego nie rozumiał dopóki nie zobaczył reakcji malca na prezent. Powiedział –„Szkoda, że dzisiaj nie wigilia”, na co Edi odparł –„Wigilia jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy”.