Miłość. Chrzest.

10.8.2019 (sobota)

Wierna Rzeka /Gnieździska/Włoszczowa

Miłość. Chrzest.

„Z wyliczonych przez Apostoła dwunastu owoców trzy pierwsze wyrażają nasz stosunek do Boga: miłość, radość i pokój. Miłość jest węzłem naszego połączenia z Bogiem, w którym upatrujemy najwyższą prawdę, dobro i piękno.” (bł. M. Sopoćko)

Jakie są miłości mojego życia?  Ile w nich pokoju i radości?

Owocami miłości są radość, pokój i miłosierdzie. Miłość wymaga dobroci i upomnienia braterskiego; jest życzliwością; rodzi wzajemność; trwa bezinteresowna i hojna. Miłość jest przyjaźnią i komunią: „Wypełnieniem wszystkich naszych czynów jest miłość. Oto cel, do którego zdążamy. Ze względu na niego biegniemy i do niego biegniemy. Gdy go osiągniemy, znajdziemy w nim pokój” (św. Augustyn).” (KKK 1829)

"Miłość i przyjaźń – to nasz stosunek do Niego. Jak do przyjaciela. Nie tylko przychodzić doń, gdy mamy prośbę, gdy chcemy coś od Niego. Ale przyjść i zapytać też się, jak się Jemu powodzi? Niech nam powie, co robi, jakie ma plany co do mnie, co do innych. Jak On, Jezus, patrzy na nasze niedoskonałości? Czy jest zadowolony z mej pracy, parafii?” (bł. Stefan Wincenty Frelichowski, „Pamiętniki”, 249.)

Patron dnia: bł. Stefan Wincenty Frelichowski (1913 – 1945)

• 22 stycznia 1913 w Chełmży urodził się: „chłopiec wesoły, żywy, psotny, ciekawy świata i ludzi, przeżywający głęboko różne wydarzenia” (Marta Frelichowska, mama bł.).

• „Mając 11 lat, jako ministrant był świadkiem Mszy św. prymicyjnej. Musiał to głęboko przeżyć, skoro później długo błąkał się samotnie po mieście, a kiedy znalazł się w domu, zachorował.” (W. Rozynkowski).

• Gimnazjum Humanistyczne w Chełmży, Sodalicja Mariańska, harcerstwo – szczególnie ukochane. „Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. A już najdziwniejszą, ale najlepszą jest idea harcerstwa. Wychowanie młodzieży- przez młodzież..” („Pamiętnik”, 16.01.1930).

• Seminarium Duchowne w Pelplinie – wstępuje po roztrząsaniu wielu wątpliwości, za i przeciw.

• Święcenia w 1937 i praca jako kapelan sekretarz biskupa Okoniewskiego, potem parafia w Toruniu.

• II wojna światowa – aresztowany 18 września 1939 do 1945 przez wiele obozów rozpoczęła się jego droga krzyżowa; obozy w Toruniu – Gdańsk – Stutthof – Sachsenhausen-Oranienburg – Dachau; nielegalnie sprawował Msze św., katechizował, pomagał chorym, zorganizował mały Caritas z obozową pomocą żywnościową, chorych przygotowywał do godnej śmierci.

• Wobec epidemii (1944) tyfusu obozie pomagał śmiertelnie chorym, zarażony zmarł w opinii świętości 23lutego 1945.

• Ks. bp Jan Piotrowski nazwał go przykładem tego, jak „kapitał chrzcielny uzdalnia do świętości”.