Cierpliwość. Uprzejmość.

8.8.2019 (czwartek)

Obice / Dębska Wola / Morawica / Bilcza / Kielce
Cierpliwość. Uprzejmość. Bierzmowanie.

„Cierpliwość może być cnotą i owocem. Jako cnota polega na wielkodusznym i spokojnym znoszeniu różnych przykrości, a jako owoc jest przyjemnością wypływającą z praktykowania tej cnoty.” ( bł. M. Sopoćko)

Jakie są granice mojej cierpliwości?
Kiedy jest trudem, a kiedy „prostą sprawą”?
Uprzejmość jest to grzeczność, wynikająca z dobrotliwości serca względem bliźnich.” (bł. M. Sopoćko)
Kiedy i w jaki sposób jestem grzeczny?
Jaka jest miara zachowań, które uznaję za niegrzeczne?

„Pełnia Ducha nie miała pozostać jedynie udziałem Mesjasza, ale miała być udzielona całemu ludowi mesjańskiemu. Apostołowie napełnieni Duchem Świętym zaczynają głosić "wielkie dzieła Boże" (Dz 2, 11). Ci, którzy wówczas uwierzyli słowom Apostołów i pozwolili się ochrzcić, otrzymali z kolei dar Ducha Świętego.” (KKK 1287)

„Jaką miarą mierzyć człowieka? Czy mierzyć go miarą sił fizycznych? Czy mierzyć go miarą zmysłów, które umożliwiają mu kontakt z zewnętrznym światem? Czy mierzyć go miarą inteligencji, która sprawdza się poprzez testy czy egzaminy? Odpowiedź Zielonych Świąt, wskazuje: Człowieka trzeba mierzyć miarą „serca”, sercem! Miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty ku Bogu. Trzeba więc człowieka mierzyć miarą Ducha Świętego. Tylko Duch może go „napełnić” – to znaczy doprowadzić do spełnienia przez mądrość i miłość.” (św. Jan Paweł II, Warszawa 3.6.1979)

Patron dnia: św. Maria Goretti i Helenka Kmieć (prośba o chwałę ołtarzy)

Św. Maria Goretti (1890 -1902)

• Ochrzczona w dniu urodzin 16.10.1890; bierzmowanie w wieku 6 lat; gdy miała 10 lat umarł ojciec, pocieszała matkę: „Odwagi, mamusiu! Bóg nas nie opuści!”.

• Umiłowanie różańca.

• Dom dzielili z inną rodziną, w której Aleksander (18 l.) zapłonął do Marii przewrotną żądzą, dziewczyna broniła się przed zaczepkami. „5 lipca 1902 rodziny były zajęte zbieraniem bobu. Dziewczynka została w domu i tylko ze schodków obserwowała pracowników. Zauważył ją Aleksander i pod pretekstem, że musi wyjść na chwilę, udał się do domu i siłą wciągnął ją do kuchni, i tam usiłował ją zmusić do grzechu. Kiedy zaś Maria stawiła mu gwałtowny opór, rozjuszony chwycił nóż i zaczął nim dźgać dziewczynkę. Maria wołała tylko: „Co robisz, Aleksandrze? Pójdziesz do piekła!” Szczegóły te podał sam morderca przed sądem. Rodzina znalazła Marię już w stanie agonii. Natychmiast odwieziono ją do szpitala i zaopatrzono świętymi sakramentami zmarła następnego dnia. Przed śmiercią darowała winę swojemu zabójcy.” (W. Zaleski)

• Zbrodnia poruszyła okolicą, zaczęto nazywać ją „św. Agnieszką XX wieku”.

• Aleksander po odbyciu kary więzienia (30 lat) wstąpił do kapucynów, gdzie jako brat zakonny prowadził życie pokutnicze do 1970. Zostawił testament, w nim m.in.: „Miałem obok siebie wierzące, żyjące zgodnie z wiarą, ale nie doceniałem ich rad ani przykładu.”, „Jeszcze teraz słyszę w sercu moim słowa jej przebaczenia. Modliła się za mnie, orędowała za swoim zabójcą.”, „Trzeba strzec się zła, a zawsze szukać dobra, i to już od dzieciństwa.”

Helenka Kmieć (1991 – 2017)

• Ur. w Krakowie; liceum w Libiażu; stypendium w Anglii; studia chemiczne – Politechnika Śląska; praca stewardessy

• Przy kościele działała w duszpasterstwie akademickim i wolontariacie misyjnym m.in. wyjazd do Afryki; koordynator Światowych Dni Młodzieży w 2016

• 2017 wyjazd na wolontariat misyjny do Boliwii (Cochabamba); w nocy z 24 na 25 stycznia miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenkę, która, pomimo prób ratowania życia, zmarła.

• Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia; był pod wpływem narkotyków.

• Bóg dał nam Helenkę – „świętą Agnieszkę XXI wieku”; prośmy o chwałę ołtarzy dla niej.

• Prośmy św. Marię Goretti i wszystkich świętych męczenników o wstawiennictwo za wszystkich pogubionych z powodu nieuporządkowanych pragnień i narkotyków.